Hiszpańskie regulacje podatkowe dla sprzedających, kupujących i wynajmujących nieruchomości

Tętniący życiem hiszpański rynek nieruchomości od dawna przyciąga inwestorów, nabywców i najemców poszukujących własnego kawałka śródziemnomorskiego raju. Choć urok posiadania hiszpańskiej nieruchomości jest niezaprzeczalny, dla wszystkich zaangażowanych stron kluczowe jest kompleksowe zrozumienie obowiązków podatkowych z jakimi się to wiąże.

Niezależnie od tego, czy chcesz sprzedać już posiadaną nieruchomość, przenieść się wraz z rodziną na słoneczne hiszpańskie wybrzeże, czy też szukasz idealnego miejsca na inwestycję BTL, orientacja w lokalnych regulacjach podatkowych ma ogromne znaczenie.

Podczas gdy opodatkowanie jest często postrzegane jako złożony i zniechęcający aspekt transakcji dotyczących nieruchomości, niniejszy artykuł ma na celu przekazanie Ci jasnych informacji i wskazówek, wyposażających Cię w narzędzia potrzebne do skutecznego funkcjonowania w hiszpańskim systemie podatkowym, zarówno jako tutejszy rezydent podatkowy, jak i nierezydent.

Jakie podatki zapłacisz sprzedając nieruchomość w Hiszpanii?

1.     Miejski Podatek od Zysków Kapitałowych / Municipal Plusvalia Tax

Podatek Plusvalia został zniesiony przez Trybunał Konstytucyjny w październiku 2021 r., ale rząd szybko przywrócił go w nieco innej formie, aby gminy mogły korzystać z jednego ze swoich największych źródeł. Plusvalía to podatek nakładany na wzrost wartości gruntów miejskich (wartość dodaną), gdy podatnik, sprzedaje, dziedziczy lub otrzymuje dom jako darowiznę.

Dlaczego w ogóle istnieje? Kiedy nabyłeś nieruchomość, którą planujesz sprzedać, ziemia, na której się znajdowała, miała wartość X. Przez lata (aż do momentu, kiedy chcesz ją sprzedać) wartość ta wzrosła (X + wzrost wartości). A wzrost ten jest częściowo spowodowany wszystkimi ulepszeniami, które ratusz wprowadził w okolicy i jej okolicach (w pobliżu jest więcej supermarketów, lepsza infrastruktura, być może więcej połączeń transportu publicznego itp.)Podatek od wartości dodanej jest więc sposobem, w jaki ratusz może uchwycić ten wzrost wartości, który jest skorelowany z inwestycjami publicznymi. Należy podkreślić, że wskaźnik ten uwzględnia jedynie różnicę w wartości gruntów miejskich.

Podatek Plusvalía jest zazwyczaj płacony przez sprzedającego, do Urzędu Miasta, na terenie którego znajduje się nieruchomość. Istnieje również możliwość negocjacji między kupującym a sprzedającym. Jeśli odziedziczysz nieruchomość lub otrzymasz ją w formie darowizny, będziesz musiał zapłacić ją jako odbiorca.

Dlaczego? W pierwszym przypadku, ponieważ teoretycznie odpowiedzialny za płatność nie żyje, a w drugim nie ma ceny sprzedaży, a zatem nie ma "źródła", z którego darczyńca mógłby uzyskać pieniądze. Ważne jest również, aby wspomnieć, że gdy sprzedawca nie jest rezydentem podatkowym w Hiszpanii, zazwyczaj nabywca nieruchomości zatrzymuje pieniądze z ceny nieruchomości, aby zapłacić je w imieniu sprzedającego, gwarantując, że podatek ten zostanie faktycznie zapłacony.

To, czy będziesz musiał zapłacić Plusvalia, zależy od daty sprzedaży, dziedziczenia lub darowizny (czyli daty powstania obowiązku podatkowego):

a)     Data powstania obowiązku podatkowego przed 26 października 2021 r:

W związku z wyrokiem hiszpańskiego Trybunału Konstytucyjnego z dnia 26 października 2021 r. nie zapłacisz podatku Plusvalia, jednak jesteś zobowiązany do przedstawienia deklaracji podatkowej, jeśli nie została ona przedstawiona przed tą datą, w celu zarejestrowania zdarzenia podlegającego opodatkowaniu w rejestrze nieruchomości.

b)     Data powstania obowiązku podatkowego między 26 października a 9 listopada 2021 r.

Ze względu na lukę prawną / lukę między wyrokiem 182/2021 a wejściem w życie RDL 26/2021, Plusvalia nie może zostać zapłacona. Podatnik jest jednak zobowiązany do złożenia deklaracji podatkowej, aby odnotować zdarzenie podlegające opodatkowaniu w rejestrze nieruchomości.

c)     Data powstania obowiązku podatkowego po 9 listopada 2021 r.

Masz wybór jednej z dwóch metod obliczania podstawy opodatkowania określonych w niniejszym dokumencie:

·       Szacowanie bezpośrednie / estimación directa

·       Szacowanie obiektywne / estimación objetiva

Jeśli nie wyrazisz wyraźnie swojej woli, Rada Miejska zastosuje metodę obiektywnego oszacowania. Podatku nie zapłacisz w przypadku, jeśli mieszkanie lub dom zostanie sprzedany po cenie niższej niż jego wartość nabycia, musisz to jednak udowodnić, dostarczając akty własności z przekazania i nabycia).

Wraz z podatkiem od zysków kapitałowych, podatek Plusvalia jest jednym z dwóch podatków, które każdy (zarówno rezydent jak i nierezydent) musi zapłacić po sprzedaży nieruchomości w Hiszpanii.

2.     Podatek od Zysków Kapitałowych

W przypadku sprzedaży nieruchomości podatek ten musi zostać zapłacony od zysku kapitałowego uzyskanego ze sprzedaży, więc jest on płatny tylko w przypadku, gdy nieruchomość została sprzedana za cenę wyższą niż zapłacona w momencie zakupu i gdy uzyskano zysk kapitałowy. Uzyskany dochód jest wykazywany w zeznaniu podatkowym za rok następujący po sprzedaży nieruchomości. Podstawą jest różnica między cenami zakupu i sprzedaży:

  • Koszt nabycia nieruchomości - cena zakupu powiększona o opłaty notarialne, opłaty za wpis do księgi wieczystej i inne opłaty związane z zakupem (ponadto uwzględnione zostaną ulepszenia i inwestycje poczynione w nieruchomości).

  • Koszt sprzedaży nieruchomości - cena, za którą nieruchomość została sprzedana, powiększona o koszty procedury sprzedaży (biuro nieruchomości, kancelaria notarialna itp.).

    • Zyski do 6 000 euro: 19%.

    • Zyski między 6 000 a 50 000 euro: 21%.

    • Zyski między 50 000 a 200 000 euro: 23%.

    • Zyski między 200 000 a 300 000 euro: 27%.

    • Zyski powyżej 300 000 euro: 28%.

Zwolnienia są możliwe dla sprzedających w wieku 65+, którzy sprzedają swoje główne miejsce zamieszkania, dla osób, które planują reinwestycję pieniędzy ze sprzedaży w zakup nowej nieruchomości, która będzie ich głównym miejscem zamieszkania, w przypadku przekazania mieszkania w zamian za zapłatę, ponieważ np. nie jest się w stanie spłacić kredytu hipotecznego, dla osób znajdujących się w sytuacji poważnej zależności lub dużej zależności a jeśli zakup nieruchomości miał miejsce między 12.05.2012 r. a 31.12.2012 r., jesteś zwolniony z 50% uzyskanego zysku kapitałowego.

Podatek od zysków kapitałowych nierezydentów dotyczy właścicieli nieruchomości niebędących rezydentami, którzy sprzedali swoje hiszpańskie nieruchomości. Jeśli sprzedałeś swoją nieruchomość w Hiszpanii, musisz zadeklarować i zapłacić podatek od wszelkich zysków osiągniętych ze sprzedaży. Złożenie tego podatku odbywa się za pośrednictwem hiszpańskiego formularza podatkowego Modelo 210 do Agencia Tributaria (krajowy organ podatkowy). Stawka podatku od zysków kapitałowych wynosi 19%. Termin jest ustalony na 4 miesiące od daty sprzedaży.

3.     Opłata Retencyjna

Opłata retencyjna w wysokości 3% jest formą podatku od zysków kapitałowych w Hiszpanii i ma zastosowanie do nierezydentów przy sprzedaży hiszpańskiej nieruchomości. Podatek od zysków kapitałowych w Hiszpanii opiera się na różnicy między pierwotną ceną zakupu nieruchomości a ceną, za którą zamierzasz sprzedać swoją nieruchomość. Jeśli jesteś nierezydentem i decydujesz się sprzedać swoją nieruchomość w Hiszpanii, osoba kupująca Twoją nieruchomość pobiera 3% ceny zakupu i wysyła je do urzędu skarbowego.

Pomaga to upewnić się, że nierezydenci płacą wszelkie pozostałe podatki w Hiszpanii. Kwota ta zostanie odliczona od podatku od zysków kapitałowych. Pozostałą część musisz zapłacić w ciągu 30 dni od daty sprzedaży. Jeśli potrącony procent przekracza należne podatki, masz prawo do zwrotu kiedy wszystko zostanie zapłacone.

Procedura ta jest przeprowadzana w lokalnym urzędzie skarbowym (delegación de hacienda. Zwrot podatku nie następuje automatycznie, dlatego najlepiej zatrudnić prawnika lub eksperta podatkowego. Proces trwa średnio sześć miesięcy. W rzadkich przypadkach, gdy trwa dłużej niż rok, urząd skarbowy zapłaci odsetki ustawowe.

Jakie podatki zapłacisz kupując nieruchomość w Hiszpanii? 

W przypadku nowej nieruchomości:

1.     VAT (hiszp. IVA) - W 2023 r. podatek VAT wyniesie 10% ceny nieruchomości. Warto zauważyć, że podatek ten jest niższy na Wyspach Kanaryjskich i nie jest znany jako VAT a jako IGIC - pośredni ogólny podatek kanaryjski. W przypadku mieszkań dotowanych ze środków publicznych podatek VAT może wynosić 4%, ale różni się on w zależności od wspólnoty autonomicznej i rodzaju mieszkania socjalnego.

2.     Opłata Skarbowa / Stamp Duty (hiszp. AJD) - Podatek ten dotyczy formalności, które sprawiają, że Twoja własność nieruchomości staje się oficjalna. Waha się on od 0,5% do 1,5%, w zależności od regionu. W przypadku odsprzedaży opłata skarbowa zazwyczaj nie jest stosowana do samego przeniesienia własności nieruchomości, ale będzie miła miejsce jeśli zaciągasz kredyt hipoteczny.

W przypadku nieruchomości odsprzedawanej:

1.     Trasfer Tax (ITP-AJD) jest podatkiem państwowym, choć obecnie zdecentralizowanym na rzecz wspólnot autonomicznych. Składa się on z trzech różnych podatków:

  • Podatek od czynności cywilnoprawnych / podatek od przeniesienia własności (Impuesto sobre Transmisiones Patrimoniales Onerosas, TPO) - nakładany jest na transfery towarów i praw, które nie podlegają podatkowi VAT. Ma on również zastosowanie do ustanawiania praw rzeczowych, pożyczek, gwarancji, leasingu, emerytur i koncesji administracyjnych.

  • Opłata skarbowa (Impuesto sobre Actos Jurídicos Documentados, AJD) jest nakładana na wykonanie dokumentów notarialnych, handlowych lub administracyjnych.

  • Podatek od transakcji korporacyjnych (OS) jest nakładany na niektóre transakcje korporacyjne, takie jak między innymi zakładanie spółek, podwyższanie i obniżanie ich kapitału zakładowego, rozwiązywanie spółek lub przenoszenie siedziby do Hiszpanii.

W przypadku domów odsprzedawanych w Hiszpanii najważniejszym podatkiem, o którym należy pamiętać, jest podatek od przeniesienia własności. Od 2021 r. obowiązuje hiszpańska ustawa o środkach zapobiegania i zwalczania oszustw podatkowych. W ustawie tej zmodyfikowano podstawę opodatkowania, zastępując wartość rzeczywistą wartością referencyjną rejestru gruntów, opartą na wartości rynkowej nieruchomości, w szczególności tej określonej przez Generalną Dyrekcję Ksiąg Wieczystych. Stawka podatku waha się od 6% do 10%, w zależności od regionu.

Jakie podatki zapłacisz posiadając nieruchomość w Hiszpanii?

1.     Podatek Od Nieruchomości (IBI / Impuesto sobre Bienes Inmuebles). Jeśli jesteś właścicielem nieruchomości w dniu 1 stycznia danego roku będziesz musiał zapłacić ten podatek. Ma on zastosowanie zarówno do rezydentów, jak i nierezydentów. W niektórych częściach Hiszpanii jest znany jako SUMA. Podatek IBI ma kluczowe znaczenie, ponieważ wiąże się z wyceną Twojego domu dla celów podatkowych, znaną jako "wartość katastralna" (hiszp. valor catastral), uwzględniającej lokalizację, wielkość, przeznaczenie i stan Twojej nieruchomości, bardzo często znacznie niższej niż cena rynkowa. Jest ona wykorzystywana jako punkt odniesienia do obliczania wszelkich podatków związanych z nieruchomościami.

Brak płatności doprowadzi do istotnych konsekwencji, jak konfiskata Twojej nieruchomości i jej sprzedaż na aukcji publicznej, czy brak możliwości zapłacenia podatku dochodowego od nierezydentów. Przy sprzedaży prawnik kupującego zażąda kopii faktur IBI za poprzednie 4 lata. Lokalne samorządy ustalają stawkę podatku w wysokości od 0,4% do 1,1% wartości katastralnej.

Jakie podatki zapłacisz wynajmując swoją nieruchomość w Hiszpanii?

W przypadku wynajmu nieruchomości, dochód musisz uwzględnić przy rozliczaniu podatku dochodowego. Jego wysokość i sposób rozliczania zależy od tego, czy jesteś rezydentem Hiszpanii czy tez nie.

1.     Podatek Dochodowy Od Osób Fizycznych / PIT / IRPF

Podatek dla rezydentów - jeśli wynajmujący jest osobą fizyczną i rezydentem podatkowym w Hiszpanii, ma obowiązek zadeklarować wszelkie dochody z wynajmu w rocznym zeznaniu podatkowym (Impuesto de Renta de Personas Físcí). Wysokość zależy od wysokości dochodu uzyskanego w danym roku podatkowym. Obcokrajowcy podlegają mu, gdy przebywają na terenie Królestwa Hiszpanii powyżej 183 dni (stają się rezydentami podatkowymi). Podatek ten jest progresywny a kwota wolna od podatku uzależniona jest od wieku:

  • do 65 roku życia - 5.550 €

  • w przedziale 65 - 74 lata - 6.700 €

  • powyżej 75 lat - 8.100 €

Skala podatkowa prezentuje się następująco:

  • dochód do 12.450 €  - 19%

  • od 12.450 €  do 20.200 €  - 24%

  • od 20.000 €  do 35.200 €  - 30%

  • od 35.200 €  do 60.000 €  - 37%

  • od 60.000 €  do 300.000 €  - 45%

  • powyżej 300.000 €  - 47%

Możliwe odliczenia obejmują koszty utrzymania, roczną amortyzację, odsetki od kredytu hipotecznego, opłaty komunalne, podatki od nieruchomości, wywóz śmieci i podobne wydatki. A gdy nieruchomość jest wynajmowana najemcom, jako ich główne miejsce zamieszkania, właściciele mogą zmniejszyć zyski netto (uzyskany dochód minus koszty) o 60%.

Jeśli wynajmujący jest hiszpańską spółką, te same zasady mają zastosowanie do zysku netto uzyskanego z wynajmu nieruchomości. Zyski są opodatkowane według standardowej stawki podatku od osób prawnych w wysokości 25%, chyba że spółka jest nowo założona, w którym to przypadku obniżona stawka 15% ma zastosowanie do podlegających opodatkowaniu zysków przez pierwsze dwa lata działalności.

2.     Podatek Dochodowy Dla Nierezydentów / Impuesto Sobre La Renta De No Residentes / IRNR / NRIT

Modelo 210 to kluczowy formularz podatkowy dla nierezydentów posiadających nieruchomości lub prowadzących działalność gospodarczą w Hiszpanii. Podatek dochodowy od nierezydentów (NRIT), ma zastosowanie do osób fizycznych i firm, które nie mieszkają w Hiszpanii, ale uzyskują dochody w tym kraju. Nierezydenci, którzy posiadają nieruchomości lub generują dochód w Hiszpanii, są zobowiązani do złożenia Modelo 210. Obejmuje to:

  • Osoby fizyczne lub firmy, które posiadają nieruchomości w Hiszpanii i nie wynajmują ich.

  • Osoby fizyczne lub firmy, które wynajmują swoje nieruchomości w Hiszpanii, zarówno krótkoterminowo, jak i długoterminowo.

  • Nierezydentów, którzy uzyskują dochód z działalności gospodarczej w Hiszpanii, takiej jak praca niezależna lub działalność gospodarcza.

  • Nierezydentów, którzy uzyskują zyski kapitałowe lub dochody inwestycyjne ze źródeł hiszpańskich, w tym odsetki, dywidendy lub sprzedaż aktywów.  

Dochód podlegający opodatkowaniu i stawki podatkowe dla nierezydentów różnią się w zależności od rodzaju dochodu:

  • Dochód przypisany / Imputed Income Tax: w przypadku nierezydentów, którzy posiadają nieruchomość w Hiszpanii, ale jej nie wynajmują, podlegają oni opodatkowaniu na podstawie przypisanego dochodu z nieruchomości. Dochód kalkulacyjny obliczany jest jako procent wartości katastralnej nieruchomości, w zależności od daty ostatniej aktualizacji. Jeśli wartość jest zaktualizowana i ma mniej niż 10 lat, stawka jest niższa i wynosi 1,1%. Stawka podatku od dochodu kalkulacyjnego wynosi 19% dla mieszkańców UE, Islandii i Norwegii oraz 24% dla mieszkańców innych krajów.

  • Dochód z wynajmu: opodatkowany stawką zryczałtowaną w wysokości 19% dla rezydentów UE, Islandii i Norwegii oraz 24% dla rezydentów innych krajów. Wydatki związane z nieruchomością, takie jak utrzymanie, ubezpieczenie i odsetki od kredytu hipotecznego, mogą zostać odliczone dla mieszkańców UE, Islandii i Norwegii, ale nie dla mieszkańców innych krajów.

  • Dochód z działalności gospodarczej: nierezydenci uzyskujący dochody z działalności gospodarczej w Hiszpanii podlegają stawce podatkowej w wysokości 19% dla rezydentów UE, Islandii i Norwegii oraz 24% dla rezydentów innych krajów. Wydatki biznesowe mogą podlegać odliczeniu w przypadku rezydentów UE, Islandii i Norwegii, ale nie w przypadku rezydentów innych krajów.

  • Zyski kapitałowe i dochody z inwestycji: opodatkowane według stawki ryczałtowej 19% dla rezydentów UE, Islandii i Norwegii oraz 24% dla rezydentów innych krajów. Mogą istnieć wyjątki i obniżone stawki dla niektórych rodzajów dochodów, takich jak dywidendy lub odsetki od hiszpańskich obligacji rządowych.

Przykład dla nierezydenta z UE/EOG, który wynajmuje swoją nieruchomość w Hiszpanii przez większość roku, zarabiając 40 000 EUR i nie wynajmuje jej przez 130 dni:

Podatek dochodowy od wynajmu:

Stawka podatku od Twojego dochodu z wynajmu wynosi 19%. Od 40 000 € zapłacisz 7 600 € podatku.

Przypisany podatek dochodowy (za 130 dni, kiedy nie wynajmujesz):

Wartość katastralna Twojej nieruchomości wynosi 200.000 €.Stawka podatku wynosi 2%, ponieważ wartość nie była aktualizowana od ponad 10 lat, co daje 4 000 €.

Płacisz podatek w wysokości 19% od tych 4 000 €, czyli 760 €.

Płacisz tylko za dni, w których lokal nie jest wynajmowany. Najpierw podziel 760 € przez 365 dni, aby uzyskać dzienną stawkę podatku (około 2,08 €).

W przypadku 130 dni bez wynajmu mnożysz 2,08 € przez 130, co daje około 270,40 € przypisanego podatku dochodowego za te dni. To łączna kwota, którą zapłacisz za rok.

3.     Podatek od Towarów i Usług / VAT / IVA

Należny od wynajmu krótkoterminowego z infrastrukturą hotelową, czyli gdy nieruchomość jest wynajmowana na podstawie umowy krótkoterminowej na zakwaterowanie, a umowa obejmuje usługi, takie jak zmiana pościeli i sprzątanie. Właściciele są wtedy zobowiązani do naliczania najemcom podatku VAT według stałej stawki 10%.

Przykładowo, jeśli wynajmujesz lokal na tydzień za stawkę dzienną 100 €, ta kwota wynosi 110 €.

Co kwartał wynajmujący muszą rozliczać się z urzędem skarbowym poprzez złożenie formularza VAT 303 - który wykazuje podatek należny (płacony przez najemcę) oraz VAT naliczony (płacony przez wynajmującego za usługi związane z nieruchomością).

4.     TPO / Impuesto sobre Transmisiones Patrimoniales Onerosas

Jeśli zamierzasz wynajmować mieszkanie najemcom na ich własny użytek, na podstawie długoterminowej umowy,  miesięczny czynsz podlega opodatkowaniu opłacie od przeniesienia aktywów (znanej jako TPO lub Impuesto de Transmisiones Patrimoniales Onerosas). Zasady obliczania podstawy opodatkowania:

  • Jeśli czas trwania umowy jest określony, musisz zsumować całkowity czynsz do zapłaty;

  • Jeśli umowa została zawarta na czas nieokreślony, musisz obliczyć kwotę, która zostanie zapłacona w ciągu 6 lat (w przypadku przedłużenia umowy mogą być naliczane dodatkowe podatki);

  • Jeśli nieruchomość jest głównym miejscem zamieszkania najemcy, podstawa opodatkowania nie może być mniejsza niż suma 3-letniego czynszu.

5.     Podatek Solidarnościowy i Podatek od Majątku

Jeśli jesteś właścicielem nieruchomości lub posiadasz inne cenne aktywa w Hiszpanii, powinieneś wiedzieć również o tych dwóch podatkach.

Podatek od Majątku

Podatek majątkowy w Hiszpanii to roczny podatek oparty na wartości aktywów posiadanych 31 grudnia. Hiszpańscy rezydenci płacą go od wszystkich swoich aktywów na całym świecie. Nierezydenci płacą tylko od aktywów znajdujących się w Hiszpanii. Stawki podatkowe (liczby zaokrąglone dla uproszczenia):

  • €167.000 - €334.000 = 0,3%

  • €334.000 - €668.000 = 0,5%

  • €668.000 - €1.337.000 = 0,9%

  • €1.337.000 - €2.674.000 = 1,3%

  • €2.674.000 - €5.348.000 = 1,7%

  • €5.348.000 - €10.696.000 = 2,1%

  • 10.696.000 € i więcej = 3,5%

Przykład: Jesteś nierezydentem, ale kupiłeś nieruchomość w Hiszpanii za 1,5 miliona euro. Hiszpania pozwala Ci nie płacić podatku od pierwszych 700 000 EUR. Płacisz więc podatek tylko od kwoty 800 000 EUR. Jeśli stawka podatku wynosi 0,9%, Twój podatek od majątku wyniesie 7 200 EUR rocznie.

Wyjątki: Regiony mogą zmieniać swoje stawki podatku od majątku a Madryt i Andaluzja całkowicie go usunęły.

Podatek Solidarnościowy

Podatek solidarnościowy to tymczasowy, roczny podatek dla osób posiadających ponad 3 miliony euro w aktywach na dzień 31 grudnia każdego roku. Został on stworzony w celu wsparcia podatku majątkowego, głównie w regionach, w których podatek ten został obniżony lub usunięty. Stawki tego podatku nie mogą być zmieniane przez regiony. Hiszpańscy rezydenci płacą ten podatek od wszystkich swoich aktywów na całym świecie. Nierezydenci płacą go tylko od aktywów znajdujących się w Hiszpanii. Stawki podatku:

  • 3 mln € do 5,35 mln € = stawka podatku w wysokości 1,7%.

  • 5,35 mln € do 10,7 mln € = stawka podatku w wysokości 2,1%.

  • 10,7 mln € i więcej = stawka podatkowa w wysokości 3,5%.

Zarówno podatek od majątku, jak i podatek solidarnościowy dają Ci ulgę od pierwszych 700 000 € Twoich aktywów, niezależnie od tego, czy jesteś rezydentem Hiszpanii, czy nie. Jeśli Twoje główne miejsce zamieszkania to Hiszpania, możesz uzyskać kolejną ulgę podatkową w wysokości 300 000 €. Ale już jeśli nieruchomość, którą kupiłeś w Hiszpanii, jest na przykład drugim domem lub inwestycją. Otrzymasz tylko 700 000 € ulgi podatkowej. Nie będziesz musiał płacić obu podatków. Jeśli zapłaciłeś podatek od majątku, kwota ta zostanie odjęta od podatku solidarnościowego

6.     Podatek śmieciowy

Każdego roku właściciele nieruchomości w Hiszpanii muszą płacić podatek śmieciowy. Jego wysokość jest różna dla każdej lokalizacji i często stanowi część Twojego rachunku za podatek lokalny, który nazywa się "Impuesto sobre Bienes Inmuebles" lub w skrócie IBI, o którym wspomniano powyżej. Pieniądze z tego podatku są wykorzystywane do zbierania śmieci z domów, utrzymywania ulic w czystości i dbania o miejsca, w których wyrzucane są śmieci. Zazwyczaj jest to od 50 do 400 euro rocznie.

Jeśli czujesz się przytłoczony i zestresowany myślą o zajęciu się podatkami, skorzystaj z porady eksperta. Doświadczony doradca podatkowy pomoże Ci nie tylko uporządkować i uregulować należne płatności ale również poinformuje Cię o wszelkich ulgach podatkowych i odliczeniach, które mogą być stosowane w Twojej sytuacji - np. o zwrot podatku z Hiszpanii.

Edyta


Znajdziesz mine też tu:

https://www.facebook.com/DrEdytaTadeusiak

https://www.instagram.com/dr.edyta.tadeusiak/


Next
Next

Viva la fiesta na Costa Calida