Viva la fiesta na Costa Calida

W poprzednim artykule opowiedziałam Ci o najbardziej charakterystycznych i wyjątkowych festiwalach i celebracjach w regionie Walencji i Wybrzeża Costa Blanca (TUTAJ). W tym dowiesz się więcej o fiestach obchodzonych w rejonie Murcji i Costa Calida. Są one (co najmniej) równie pełne kolorów, tańca, dobrej muzyki i ludowego folkloru. Każdego roku miasta, wioski i parafie Murcji oferują odwiedzającym (i oczywiście mieszkańcom) nowe doświadczenia kulturalne. Istnieją święta związane z religią, uprawą roli, historią, sztuką i oczywiście bogatą w wydarzenia przeszłością Kartaginy, Rzymu i okresem średniowiecza, kiedy założona przez Maurów w IX wieku Murcja była stolicą mauretańskiego królestwa, dopóki nie została przejęta przez Kastylię w 1243 roku. 

Ale do rzeczy! W regionie, w którym festiwale odbywają się niemal w każdym miesiącu, jest więcej niż prawdopodobne, że Twoja wizyta zbiegnie się z co najmniej jednym z nich, więc warto dowiedzieć się trochę o czekającej Cię przygodzie:

  • Karnawał w Águilas

Jeśli uwielbiasz zabawę, fajerwerki i fantazyjne stroje, nie możesz przegapić karnawału w Águilas, jednej z najbardziej spektakularnych fiest karnawałowych w Hiszpanii, która odbywa się tradycyjnie przed Wielkim Postem (między lutym a marcem).

Festiwal, ogłoszony Narodowym Wydarzeniem Turystycznym, wypełnia ulice małego miasteczka muzyką, tańcem i niesamowitymi kostiumami przez dwa tygodnie. Jest on szczególnie znany z bitwy pomiędzy Don Carnal i Doña Cuaresma, konkursu Cuerva (tradycyjny napój na bazie owoców i alkoholu, “oficjalny napój" karnawału) i procesji ulicznej.

W ciągu ostatnich lat karnawał w Águilas oferował dwa różne doświadczenia tego samego wydarzenia: "Karnawał dzienny", gdzie króluje bardziej wyszukana i bardziej elegancka stylistyka grup karnawałowych oraz "Karnawał nocny", spontaniczny, dowcipny i łobuzerski. Nie przegap też Konkursu Papierowych Strojów. który z roku na rok staje się jedną z głównych atrakcji fiesty. Ze względu na kruchość użytych materiałów, są one prezentowane w zamkniętym obszarze, w którym można właściwie docenić szczegóły ich konstrukcji.

  • Wielki Tydzień

W Murcji, w każdym mieście Wielkanoc obchodzona jest inaczej, ale tylko trzy z nich zostały uznane za Międzynarodowe Miasta Turystyczne, ze względu na wyjątkowość i unikatowy charakter tamtejszych celebracji:

1.     Kartagena z organizowanymi paradami bractw Californio i Marrajo.

Obchody Paschy są tu szczególnie znane ze wspaniałych dekoracji kwiatowych zdobiących niesione w procesjach figury. W Kartaginie istnieje wyraźna "rywalizacja" między dwoma głównymi bractwami religijnymi, Marrajos i Californios. Początki pierwszego bractwa sięgają XVII wieku i można je rozpoznać po fioletowych szatach, podczas gdy drugie zostało założone w 1747 roku i nosi się na czerwono. Członkowie bractw religijnych paradują ulicami, niosąc ukwiecone feretrony zwane "pasos" z wizerunkami religijnymi, przy akompaniamencie bębnów i muzyki.

Procesje odbywają się tu przez dziesięć dni a historia męki Chrystusa jest przedstawiana w porządku chronologicznym. Większość „pokutników” to dzieci, które rozdają wśród tłumu pamiątki różnych bractw i słodycze. Prawie wszystkie procesje odbywają się w nocy, a większość z nich rozpoczyna się i kończy w kościele Santa María de Gracia.

Jeden z najbardziej wzruszających momentów ma miejsce na zakończenie procesji i wejście Matki Boskiej, kiedy tysiące ludzi podnoszą głosy śpiewając "Salve Popular Cartagenera". Procesje możesz oglądać wzdłuż trasy, ceny miejsc różnią się w zależności od obszaru i dnia (skomplikowane manewry konieczne na niektórych odcinkach sprawiają, że są one szczególnie spektakularne a więc i droższe).

2.     Lorca z dużymi produkcjami teatralnymi i spektakularnymi procesjami ulicznymi opowiadającymi o Męce Pańskiej.

Ten wspaniały festiwal religijny wyróżnia się nie tylko głębokim kultem Matki Boskiej i jej związkiem z bractwami Wielkiego Tygodnia ("Virgen de la Amargura" patronka Białego Bractwa i "Virgen de los Dolores" patronka Błękitnego Bractwa), ale także wyścigami karoc konnych, ręcznie robionymi haftami z jedwabiu i złota oraz rywalizacją między dwoma głównymi bractwami znanymi jako "Blancos" i  "Azules".

Ręcznie robione hafty prezentowane podczas tego święta są wyjątkowe, do tego stopnia, że niektóre z ich elementów otrzymały pierwsze w Hiszpanii oznaczenie "Dobra o znaczeniu kulturowym". Jest to stuletnia tradycja wykonywana przez doświadczonych hafciarzy, odpowiedzialnych za przedstawianie różnych fragmentów Biblii.

Sceny ze Starego Testamentu są przedstawiane również za pomocą dużych alegorycznych feretronów, imponujących zaprzęgów konnych i rydwanów, oraz widowiskowych popisów grup jeździeckich.

3.     Murcja z pięknem rzeźb Salzillo - barokowa Wielkanoc.

Tu, obchody Wielkanocy oznaczają nazarenos (pokutników) w różnokolorowych tunikach, z ogromnymi "brzuchami" (workami ze sznurkiem pełnymi słodyczy, ciastek, gotowanych jajek, a nawet fasoli, którymi dzielą się z przyjaciółmi i rodziną w trakcie procesji).

Każda procesja ma w Murcji swoją własną tożsamość, która odróżnia ją od pozostałych, począwszy od powagi Zgromadzenia Chrystusa Wiary (Cristo de la Fe) i Chrystusa Schronienia (Cristo del Refugio) – i ich Procesji Ciszy (Silencio), obchodzonej w Wielki Czwartek - po eksplozję kolorów i piękna Krwawiącego Chrystusa (Cristo de la Sangre) –  podczas Procesji Coloraos. Istnieją bardziej stonowane procesje, które nie obejmują rozdawania słodyczy, takie jak Refugio, del Rescate, de la Salud, del Retorno lub del Cristo Yacente. Najważniejszą jest procesja Salzillo, która rozpoczyna się w Wielki Piątek o siódmej rano, wraz z pierwszym promieniem słońca, tak zwanym "pocałunkiem". Wyróżniają się też procesje La Cena, La Oración en el Huerto, El Prendimiento, Los Azotes, La Mujer Verónica, La Caída, San Juan lub La Dolorosa. W Wielki Piątek, po południu, odbywają się procesje Cristo de la Misericordia, San Esteban, Santo Sepulcro i San Bartolomé. W sobotę z Santo Domingo wyrusza procesja Cristo Yacente, z jednym z najbardziej fascynujących momentów Wielkiego Tygodnia w Murcji: przejściem pod Łukiem Santo Domingo.

Jest to bardzo wyjątkowa Wielkanoc, inna niż wszystkie inne. Procesje zamieniają ulice w muzea pod gołym niebem. Oznacza to również możliwość kontemplowania obrazów, które przez resztę roku pozostają w kościołach i klasztorach.

Piękno i realizm dzieł sztuki to kolejny z atutów Wielkanocy w Murcji. Do rzeźb najlepszego hiszpańskiego rzeźbiarza epoki baroku, Francisco Salzillo, dołączają dzieła jego ojca Nicolása, jego najlepszego ucznia, Roque Lópeza, oraz wspaniałe anatomie alzackiego rzeźbiarza Nicolása de Bussy. Salzillo zapoczątkował tradycję malarską w Murcji, która do dziś jest kontynuowana przez wielkich współczesnych rzeźbiarzy.

Bando de la Huerta i Entierro de la Sardina - Wiosenny Festiwal

Murcja to dynamicznie rozwijający się region, choć niezaprzeczalnie mniej oblegany niż sąsiednia Walencja, to jednak świetnie znany w całej Europie ze swojej Huerty (więcej o potencjale Murcji TUTAJ).

Huerta oznacza po hiszpańsku "ogród" lub "sad", a Murcja jest często nazywana "ogrodem Europy" dzięki swoim żyznym ziemiom, które są odpowiedzialne za uprawę jednych z najlepszych owoców i warzyw w Hiszpanii. Produkty te są eksportowane na cały kontynent. Region jest bardzo dumny z unikatowego folkloru, opartego na tradycji Huerta i wiosennych festiwali świętujących rolnictwo.

Uroczystość „Bando de la Huerta" odbywa się w pierwszy wtorek po Wielkanocy. Tego dnia całe miasto staje się wyjątkowym sadem, w którym dziesiątki tysięcy ludzi w każdym wieku wychodzi na ulice w regionalnych strojach. Mężczyźni noszą "zaraguelles", kamizelki i "monteras" (kapelusze sadownicze), a kobiety piękne spódnice, fartuchy i szale. Obchody rozpoczynają się wcześnie rano od ofiarowania kwiatów Dziewicy z Fuensanta, patronce miasta. Tysiące mieszkańców Murcji i turystów, ubranych w tradycyjne stroje murcjańskie: huertano, towarzyszą Dziewicy podczas krótkiego spaceru po centrum a po południu tworzą wielką paradę, która przechodzi ulicami miasta. Na celebrację składa się parada zaprzęgów ciągniętych przez woły i toczące się barracas (stoiska), z których uczestnicy, „huertanos", rzucają jedzenie: bób, kaszanke i kanapki w widzów.

W barracas Towarzystwa Sadownicze oferują również tradycyjną gastronomię Murcji. Otwierają się one po ostatniej procesji Niedzieli Zmartwychwstania i pozostają otwarte do następnej niedzieli. Oferują one tradycyjną kuchnię Murcji, występy folklorystyczne, odtwarzane są domy i dawne zwyczaje sadownicze.

Po Bando de la Huerta, najważniejszym dniem wiosennej celebracji jest sobotnie Entierro de la Sardina, w sobotę. Mieszkańcy zbierają się w różne grupy znane jako "grupos sardineros", w których następnie wyznaczają jednego mężczyznę jako "Gran Pez" (wielka ryba) i jedną kobietę jako "Doña Sardina" (Pani Sardynka), pełniących następnie rolę rodziców chrzestnych festiwalu. Festiwal Entierro de la Sardina to dziesiątki przemierzających ulice platform, z których rozdawane są dzieciom zabawki, na cześć bogów Olimpu. Spektakularna parada z „gigantes" i „cabezudos” (gigantami i głowami), „hachones" i „titiriteros" (ognistymi bandytami i akrobatami), „demonios" (demonami) i brazylijskimi grupami samby wypełnia ulice magią karnawału i niesamowitymi kolorowymi strojami. Entierro de la Sardina (Pogrzeb Sardynki) jest zakończeniem Fiestas de Primavera (Wiosennych Uroczystości) i obchodów karnawału.

Jedną z rzeczy, które sprawiają, że jest to wydarzenie niezwykłe, jest to, że odbywa się już po obchodach Wielkanocy. Początki tego święta sięgają 1850 roku, kiedy to grupa studentów postanowiła stworzyć świtę pod przewodnictwem sardynki, symbolizującej post i wstrzemięźliwość, aby ponownie przeżyć fiestę karnawału. Uroczystości Entierro de la Sardina kończą się o świcie. Następnie posąg Sardynki zostaje spalony na Plana de San Francisco podczas powszechnej zabawy.

  • Fiesta de la Vera Cruz de Caravaca i Caballos Del Vino  (1-5 maja)

Każdego roku tysiące turystów przyjeżdża do Caravaca de la Cruz, miasta w regionie Murcji, aby uczestniczyć w obchodach jego święta. Obejmuje ono dwa wyjątkowe pokazy: święto Maurów i chrześcijan oraz Caballos del Vino (wyścig i parady "Winnych Koni").

Święto Maurów i chrześcijan upamiętnia walki, które miały miejsce w w czasach, gdy miasto Murcja było obszarem granicznym z Reino Nazarí z Granady. Jest to wspaniały spektakl teatralny, w którym aktorami są archetypowi mieszkańcy Murcji. Ulice są wykorzystywane jako scena dla uczczenia patrona miasta i upamiętnienia czasów rekonkwisty. Większość przedstawień odbywa się w średniowiecznym obozie w ogrodzie San Esteban. Chociaż festiwal trwa kilka dni, główne wydarzenia odbywają się w sobotę, niedzielę i poniedziałek.

Sobota jest "dniem wejścia", gdy zapada noc, grupy prowadzone przez księcia Alfonsa z Kastylii i króla Maurów Ibn Huda z Murcji oferują przedstawienie przypominające paradę wojskową. Niedziela to "Dzień Założenia", w którym na Plaza del Cardenal Belluga z katedrą w tle odbywa się przedstawienie wywodzące się z popularnego teatru z XVI, XVII i XVIII wieku. W poniedziałek wystawiane jest kolejne, przedstawiające przekazanie kluczy do miasta.

Caballos del Vino to jedna z najbardziej wyjątkowych i ogłuszająco głośnych fiest w Hiszpanii. Dźwięk galopujących koni, piękno haftowanych peleryn, muzyka i tysiące ludzi ubranych na biało i czerwono stanowią wizytówkę tego święta. Wyścig „winnych koni” jest uważany za najważniejsze wydarzenie w ramach Fiest de la Vera Cruz de Caravaca.

Wyścig konny, podczas której zwierzęta są pięknie przystrojone i odprowadzane przez tysiące ludzi galopują na zamek został wpisany na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO w 2020 r. Odbywa się 2 maja a kolejne parady i atrakcje dla dzieci 3 maja. Przyznawane są tez nagrody dla najlepiej przebranych koni. Jeśli chcesz wtopić się w tłum, nie zapomnij założyć czerwonej chustki na szyję!

Nie ma ogólnej zgody co do prawdziwego pochodzenia festiwalu, pewne jest jednak to, że tradycja ta powstała w XIII wieku, w czasach, gdy obszar znany obecnie jako Andaluzja znajdował się pod kontrolą muzułmanów, podczas gdy reszta Hiszpanii była okupowana przez chrześcijan. Caravaca de la Cruz była szczególnie spornym obszarem, ponieważ znajdowała się na granicy El Reino Nazarí de Granada, emiratu pod panowaniem Mahometa I.

Legenda głosi, że w latach 1244-1310 Caravaca była ufortyfikowanym miastem pod kontrolą Templariuszy. Kiedy miasto zostało otoczone przez muzułmanów, a zapasy wody były na wyczerpaniu, grupa odważnych zakonników postanowiła je uzupełnić. Zamiast wody znaleźli jednak mnóstwo wina i po załadowaniu swoich koni zapasami, rozpoczęli wyścig, aby jak najszybciej powrócić do fortecy. Legenda ta dała początek tradycji "winnych koni".

Historycy uważają, że pochodzenie "winnych koni" może w rzeczywistości być związane z samym winem. Ówcześni szlachcice byli przekonani, że pobłogosławienie plonów przez kapłana zapewni sukces w przyszłych zbiorach, dlatego każdego roku kazali swoim sługom jeździć konno do pobliskich kościołów z próbkami napoju, w celu ich poświęcenia. Ci zaś często zażarcie dyskutowali o tym, który ze szlacheckich domów jest najlepszy i posiada najsilniejszego konia.

  • Warm Festival

W maju w Murcji odbywa się WARM, uważany za jeden z najpopularniejszych festiwali wśród młodych ludzi w Hiszpanii. Impreza oferuje 48 godzin nieprzerwanej muzyki i sztuki współczesnej, co roku zamieniając plac wystawowy La Fica w wielofunkcyjną przestrzeń gotową na występy największych artystów.

  • Festiwal Jazzowy (30 czerwca – 24 lipca)

Międzynarodowy Festiwal Jazzowy, który odbywa się co roku w lipcu w San Javier jest uważany za jeden z najlepszych festiwali jazzowych w Hiszpanii. Dzięki udziałowi największych, światowych gwiazd, koncerty odbywają się przez cały miesiąc.

  • Festiwal La Mar De Musicas

Festiwal La Mar de Músicas rozpoczyna się w Kartaginie w lipcu i prezentuje artystów z całego świata. Przez ponad dwa tygodnie miasto świętuje indywidualność przeróżnych kultur poprzez ich muzykę, wybierając co roku inny kraj przewodni.

Nie przegap okazji, aby wziąć udział w tym wyjątkowym wydarzeniu, którego dodatkową zaletą jest to, że sceny festiwalowe są rozmieszczone w całym mieście, dzięki czemu możesz nie tylko cieszyć się występami i kulturą, ale także najpiękniejszymi widokami na Morze Śródziemne.

  • Międzynarodowy Festiwal Teatru, Muzyki i Tańca w San Javier (4 – 24 sierpnia)

  • Festiwal Cante De Las Minas

Każdego sierpnia miasto La Unión jest gospodarzem jednego z najważniejszych konkursów flamenco na świecie. To prawdziwie magiczna przestrzeń do podziwiania widowiska, zarówno dla ekspertów w tej dziedzinie, jak i dla amatorów.

Festival del Cante de las Minas każdego sierpnia gromadzi najbardziej uznanych piosenkarzy, gitarzystów i tancerzy flamenco, a także innych obiecujących młodych lub wschodzących artystów, którzy pragną zdobyć upragnioną Lámpara Minera lub inną prestiżową nagrodę przyznawaną podczas wydarzenie.

  • 1 - 15 września, Targi w Murcji

Targi w Murcji odbywają się we wrześniu i oferują szeroki wachlarz atrakcji, miejscach takich jak plac targowy Huertos del Malecón i plac Plaza Romea. Znajdziesz tu wiele rozrywek, targi bydła, procesje oraz Festiwal Maurów i Chrześcijan.

W La Condomina odbywa się również festiwal walk byków, w ramach którego organizowane są novilladas (walki z młodymi bykami), walki konne z bykami, a także zwykłe walki byków.

  • Festiwal Kartagińczyków i Rzymian

Przez dziesięć dni w drugim tygodniu września Kartagena jest gospodarzem corocznego Festiwalu Kartagińczyków i Rzymian. Ogromny teren festiwalowy przekształca się w starożytne miasto, w którym zarówno mieszkańcy, jak i turyści biorą udział w rekonstrukcji wydarzeń historycznych.

Niczym plan filmowy, to portowe miasto przekształca się w spektakularną scenę z Drugiej Wojny Punickiej. Przez cały rok tysiące biesiadników starannie planują festiwal, który składa się z lądowań statków, walk gladiatorów, wyścigów rydwanów i wielkiej bitwy.

Główne upamiętniane wydarzenia obejmują założenie starożytnego miasta Kartagena (Qart Hadasht) przez kartagińskiego generała Asdrubala Pięknego około 227 rpne, odejście Hannibala do Rzymu i podbój miasta przez Scypiona Afrykańskiego w 209 rpne., a także małżeństwo Hannibala i Imilce, hiszpańskiej księżniczki. Są one filarami wielkiej parady, która odbywa się w sobotę.

  • Festiwal La Purísima De Yecla

Festiwal La Purísima de Yecla odtwarza atmosferę pokazów wojskowych z XVII wieku. Ogłuszający dźwięk bębnów zapowiada przybycie stu tradycyjnie ubranych tiraores (strzelców). Uroczystość ta, uznana za Narodowe Wydarzenie Turystyczne, ma ponad 350-letnią historię i odbywa się co roku w grudniu na cześć Virgen Del Castillo i w podzięce za bezpieczny powrót wszystkich mieszkańców Yecla, którzy walczyli w wojnie o sukcesję.

Początki tego święta sięgają 1642 r., kiedy to kompania złożona z kilkudziesięciu mieszkańców Yecla, pod dowództwem Martína Soriano Zaplany, wyruszyła na „Wojnę o Katalonię".

Uczestnictwo w tradycyjnych celebracjach to niesamowita szansa na doświadczenie kultury hiszpańskiej prowincji wszystkimi zmysłami. Jeżeli planujesz się tu przeprowadzić (lub zainwestować w nieruchomość z której będziesz czasem korzystać), naprawdę warto dać sobie najpierw szansę na zanurzenie się w atmosferze żywiołowej celebracji charakteryzującej lokalne fiesty. Stanowią one coś więcej niż tylko spektakl kolorowych kostiumów i tańców. Świętowanie polega na dzieleniu się radościami i smutkami dotyczącymi wyznawanych ideałów, przekonań, doświadczeń i historii. Pamięć i świętowanie to sposoby, w jakie ludzie przekazują swoje wartości przyszłym pokoleniom. W przypadku Hiszpanii w wielu z nich widoczna jest celebracja pokojowego współistnienia różnych kultur i religii i ich pełnego szacunku przenikania się. Na takie wartości i mentalność mieszkańców warto zwracać uwagę planując przeprowadzkę czy nowy start w życiu.

Viva la fiesta!

Edyta

Znajdziesz mine też tu:

https://www.facebook.com/DrEdytaTadeusiak

https://www.instagram.com/dr.edyta.tadeusiak/


Previous
Previous

Hiszpańskie regulacje podatkowe dla sprzedających, kupujących i wynajmujących nieruchomości

Next
Next

Viva la fiesta on Costa Blanca